ŚPIEWAJĄCO O ŚWIĘTACH

koled74

O tym, że nauka języków obcych pełni dziś jedną z najważniejszych ról w procesie edukacji młodych ludzi nikogo przekonywać nie trzeba. Nauka języka obcego niekoniecznie musi polegać na wkuwaniu trudnych słówek i żmudnym opanowywaniu gramatycznych regułek. Opanowaniu języka obcego mogą z powodzeniem służyć gry dydaktyczne, piosenki, filmy czy też inscenizacje, które urozmaicają naukę i aktywizują uczniów.


Fotorelacja: https://goo.gl/photos/y75rUGhdMiXfYec2A

Okazją do zastosowania aktywnych metod nauczania języków obcych są niewątpliwie święta Bożego Narodzenia, którym towarzyszy nie tylko śpiewanie kolęd i składanie życzeń lecz poznawanie świątecznych tradycji, charakterystycznych dla danego obszaru językowego i rozwijanie bogatej bazy słownictwa. Z możliwości wykorzystania aktywnych metod nauczania w okresie przedświątecznym korzysta wielu nauczycieli języków obcych. Efektem takiego nauczania okazał się koncert muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Pod kierunkiem swoich nauczycieli języków obcych, pani Marzeny Jenerałek (j. niemiecki), Marzeny Flazińskiej (j. rosyjski) oraz pań Renaty Misiak, Anny Nowotniak, Martyny Zielonki (j. angielski) niemal stuosobowa grupa artystów mogła zaprezentować swoje umiejętności wokalno- językowe w godzinnym koncercie świątecznej piosenki obcojęzycznej. Do wspólnej zabawy zaproszno całą społeczność szkolną. A jak się bawiliśmy? Zobaczcie sami...

Święta Bożego Narodzenia to w wielu krajach magiczny czas. Czas, kiedy Bóg się rodzi, kiedy moc truchleje, a pokój ogarnia ludzkie serca.

W tym szczególnym przedświątecznym czasie młodzi artyści zaprosili nas w muzyczną podróż po krajach, których językami mówi się w naszej szkole. Opowiedzieli nam krótko o zwyczajach świątecznych i zaśpiewali po rosyjsku, niemiecku i angielsku najbardziej znane utwory świąteczne.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Rosji, gdzie Boże Narodzenie jest obchodzone dwa tygodnie później niż w Polsce. Według kalendarza juliańskiego, który obowiązuje w cerkwi prawosławnej, pierwszy dzień świąt wypada dopiero 7 stycznia. Rosyjskie tradycje świąteczne są bardzo podobne do polskich zwyczajów bożonarodzeniowych lecz kiedy w Polsce katolicy dzielą się opłatkiem, prawosławni w Rosji dzielą się tzw. prosforą, czyli święconym chlebem. Kolędę „Dzisiaj w Betlejem”  wykonali uczniowie klas V, którym na skrzypcach akompaniował Marcel Marcyniuk- z klasy V a.

czwarte97

Na całym świecie nie ma chyba osoby, która nie znałaby  kolędy napisanej w austriackich Alpach, gdzie w wigilijny wieczór 1818 roku w kościele, w którym organy zostały doszczętnie zniszczone przez powódź, powstał utwór nie wymagający akompaniamentu. Była to najpiękniejsza kolęda świata "Cicha noc, Święta noc...", którą po latach przetłumaczono na 200 języków.

koled marc78

 

czwart94czwart96

 

last0last2

Dla Niemców Święta Bożego Narodzenia są również bardzo ważne. Najważniejszym elementem dekoracji świątecznej są wieńce adwentowe z czterema świeczkami. W domach zawiesza się kalendarze adwentowe, szczególnie lubiane przez dzieci. Obowiązkowym elementem wystroju każdego domu jest choinka, gdyż to właśnie z Niemiec pochodzi zwyczaj strojenia w bombki, świecidełka i łańcuchy jodłowego lub świerkowego drzewka. Świąteczną piosenką, a wykonywaną przy tej okazji jest  „Kling Glóckchen kling...”, a zaśpiewali ją uczniowie klas V.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dekorują zaś swoje mieszkania kolorowymi girlandami. Przepiękne kartki świąteczne ustawiane są rzędem na kominku albo wywieszane na lince wzdłuż całego mieszkania. Wigilii praktycznie nie ma. Wszyscy czekają cierpliwie na prezenty do poranka 25 grudnia. Święty Mikołaj to staruszek z siwą brodą w długim czerwonym płaszczu. Listy do niego wrzuca się do kominków, by z dymem poleciały do nieba. "Santa Claus", inaczej zwany "Father Christmas", przybywa na saniach ciągniętych przez renifery, a o tym wydarzeniu śpiewali uczniowie  klasy Vc.

 

niem83

 

trzec713trzec715rud87pub36pub92publ3

szos93

Wraz z reniferami przybywa wyczekiwany Weihnachtsman, a o tym wydarzeniu posłuchaliśmy w piosence Morgen kommt der Weihnachtsman”.

 Dźwięk dzwoneczków kojarzy nam się w piosenką  Jingle Bells, którą zaśpiewali uczniowie klas IV i III.

Święta to również czas radości i miłości. Klasy VI zaprezentowały utwory:

Deck the halls”- VIC

Last Christmas- VIA

Merry Christmas” - VID

Na koniec wystapili uczniowie klas III - wyśpiewując muzyczne życzenia "We wish you a Merry Christmas”

 Dziękujemy wszystkim artystom i słuchaczom za wspólną zabawę i Merry Christmas, Frohe Weihnachten, S rażdziestwom!

 

gos20 piat80                                                                                                     piat82

                                                                                                Anna Nowotniak