Wojna we wspomnieniach , czyli niezwykły gość na lekcji języka polskiego

28056574 811240402420472 4791969520080731262 nW piątek 23 lutego lekcja języka polskiego w klasie VII b miała inny niż zazwyczaj przebieg. Polonistka Wiesława Kwiek zaprosiła na nią pana Franciszka Oszczepalińskiego. To pradziadek jednego z uczniów, były żołnierz Armii Krajowej.
Gość przybył na spotkanie w mundurze, który zdobiły liczne medale i odznaczenia.
Opowiedział uczniom o czasach swojego dorastania, o wojnie i działalności żołnierzy AK już po jej zakończeniu.
Przywołał moment aresztowania i brutalnych przesłuchań przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa.
Więcej zdjęć na Facebook

Zasłuchanym w opowieści gościa uczniom nauczycielka objaśniała niejasne dla nich sformułowania np: że wziąć u Żyda chleb na borg, to po prostu skorzystać z kredytu (kupić na kredyt, na zeszyt).
Spotkanie z panem Franciszkiem wprowadziło uczniów w świat bohaterów książki A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec", którą właśnie zaczynaja omawiać.