Działania rok 2016/17

Pokaz pierwszej pomocy przedlekarskiej dla uczniów klas I
19 czerwca członkowie Koła Przyrodniczego spotkali się z uczniami klas I i przyblizyli im zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach: omdlenia, krwotoku z nosa, utraty przytomności, zatrzymania oddychania. W trakcie spotkania młodsi koledzy i koleżanki mogli praktycznie przećwiczyć poznane zagadnienia oraz utrwalić inforamcje o numerach  alarmowych; o tym,  kiedy i jak z nich należy korzystać oraz bezpieczeństwie podczas zbliżajacych się wakacji!

 

Wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Podsumowaniu Projektów Młodzieżowych!

 

IMG 20170613 09211913 czerwca członkowie Koła Przyrodniczego: Liwia K,- z 6 b Ola Cz i Gabrysia O. z 6 c, Bartek S i Weronika R. z 6 d, Julia J., Daria G., Kinga K i, Mikołaj M.z 5 b oraz Ada R. z 6 c pod opieką: Joanny Hawryluk, Martyny Zielonki i pani dyrektor- Zofii Steć  oraz pana dyrektora- Sławomira Wróblewskiego, uczestniczyli w Ogólnopolskim Podsumowaniu Projektów Młodzieżowych w Arkadach Kubickiego, Zamku Królewskiego w Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni na to spotkanie, jako jedna ze szkół od wielu lat współpracujących z CEO, w ramach programu SUS. Było to dla nas niesamowite przeżycie, gdyż nie tylko mogliśmy zaprezentować naszą szkołę, miasto oraz przede wszystkim podjęte działania, na forum ogólnopolskim- oprócz nas było tam jeszcze 66 szkół z całej Polski! Mogliśmy także zobaczyć, jakie projakty i w jak ciekawy sposób realizują uczniowie w różnych szkołach i na różnym etapie nauczania.
Fotogaleria- tu znajdziesz zdjęcia

 

FotgaleriaCEO

Info CEO

Spotkanie z tak wieloma pasjonatami różnych dziedzin nauki, działań dla społeczności lokalnej, szkolnej itp., było dla nas niezwykle inspirujące i budujące!

IMG 20170613 094246IMG 20170613 095956

FOT42AEFOT92D3

FOTE75DIMG 20170613 104743IMG 20170613 105400

FOT9820

Oprócz prezentacji doświadczeń, które przygotowaliśmy, opracowaliśmy i pokazaliśmy młodszym kolegom w ramach naszego projektu, uczestniczyliśmy we wspaniałej zabawie- tzw. Grze Arkadowej, uroczystym rozpoczęciu spotkania w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego i jego podsumowaniu.

img 7366
Po zakończeniu OPPM wybraliśmy się na spacer na Starówkę i zasłużone lody!

 

 

Sukcesy naszych uczniów w konkursie Miasta Sokołów Listy do Ziemi

 

 

 

llistyNasi uczniowie uczestniczą w wielu konkursach i odnoszą w nich sukcesy.
W kwietniu przystąpiliśmy do konkurs "Listy do Ziemi", będącego jednoczesnie elementem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Wszystkie pięknie przygotowane
z tej okazji prace przekazaliśmy do organizatora konkursu- Miasta Sokołów. Miło nam poinformować, iż wielu
z naszych uczniów uzyskało w tym konkursie wspaniały wynik- tutuły laureatów
i wyróżnionych.


Informacje i zdjęcie, pochodzą ze strony:
https://sokolowpodl.pl/2017/05/spotkanie-podsumowujace-konkurs-listy-dla-ziemi/

 

Fotogaleria z podsumowania

 

Wyniki Konkursu „Listy dla Ziemi”:

 

 

 

Kategoria wiekowa 5-6 lat:

 

art9zer1

 

Wyróżnienia:
z oddziału "0"- op. Aneta Jabłońska
Artur Smolik l.6
Martyna Skorupka l.6

 

lizsty 1

 

Kategoria wiekowa 7-9 lat:
I Miejsce – Piotr Smolik kl. III a-op. Ewa Wojsław
II Miejsce – Jan Salach kl.III a
III Miejsce – Aleksandra Stańska kl. III c- op. Barbara Mlonek

 

listy 2ewa4
Wyróżnienia:

1. Julia Stańczuk kl. III a
2. Natalia Stańczuk kl. III a
3. Paweł Wojtkowski  II d- op. Żaneta Czapska
4. Anna Skrzeczkowska  I c- op. Iwona Dębska
5. Laura Aleksandrowicz  II b- op. Anna Marchel
6. Karol Turos III c
7. Jakub Osiński III c
8. Marta Adamczuk I a - op. Małgorzata Malinowska

 

Kategoria wiekowa 10-12 lat:

 

jul0
II Miejsce – Julia Serewiś VI c- op. Agnieszka Rejowska

 


Wyróżnienia:
1. Weronika Dmowska V c- op. Anna Adynowska
2. Patrycja Wyszomirska V b- op. Agnieszka Rejowska
3. Karolina Królak IV c- op. Anna Adynowska

 

listy87

 

Gratulujemy sukcesu wszystkim laureatom i nagrodzonym oraz ich opiekunom. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy tak pięknie zaangażowali się w akcję pisania Listów do Ziemi. To dzięki Wam powstały nie tylko piękne prace, ale wzrosła także świadomość u nas wszystkich potrzeby ochrony przyrody, a przez to także i naszej Małej Ojczyzny. A wystarczy niewiele - proste działania i właściwa postawa
w codziennym życiu!

 


Tutaj znajdziecie pełną listę uczestników konkursu z naszej szkoły.

Pokaz doświadczeń podczas Nocy w szkole


Po wykonaniu zadań wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się pokaz doświadczeń pt:."Magia przyrody". Zajęcia w tzw. Dziecięcym Uniwersytecie, przygotowane zostały przez członków Koła Przyrodniczego: Bartka, Weronikę, Olę oraz Liwię, pod kierunkiem opiekuna- p. J. Hawryluk, wzbudziły w obserwatorach bardzo pozytywne emocje. Mogli sie bowiem dowiedzieć jakie siły przyrody powodują, iż piłeczka może lewitować; balony tańczyć; słomki utworzyć snopek elektryczny; surowe jajko stać się gumowe i skakać; balon to pompować, to się kurczyć; jak stworzyć domowy wulkan; tornado w butelce; tączową kapustę; a ugotowane jajko samo wejść do butelki przez mały otwór; czy w końcu, co i dlaczego utonie, a co będzie się unosiło na wodzie.

 

eks63eks477

 

eksp34


Wyniki konkursu na stronie UM

 

 

Uczymy się od siebie na wzajem, czyli zajęcia z pierwszej pomocy dla klas II

 

 

resusc54W dniach 27-29 kwietnia członkowie Koła Przyrodniczego: Liwia (VI B), Bartek i Weronika (VI D) Gabrysia i Ola (VI C) oraz Mikołaj, Daria, Julia i Kinga (V b); wspólnie z opiekunem - panią Joanną Hawryluk, poprowadzili dla uczniów klas II, zajęcia z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Pierwszym zadaniem, jakie musieli wykonać młodsi koledzy, było dopasowanie numeru alarmowego do właściwej służby ratunkowej oraz wyjaśnienie: w jakich sytuacjach i dlaczego powinniśmy korzystać z tych numerów, a także kiedy nie należy ich używać. Wszyscy uczestnicy szkolenia wykonali to zadanie bezbłędnie.

 

Fotogaleria

 


Kolejne etapy spotkania to omówienie zasad postępowania i pokaz czynności, jakie należy wykonać w przypadku: omdlenia, zasłabnięcia, skaleczenia, krwotoku z nosa i ran, stłuczenia lub innego urazu kończyn (jak wykorzystać do tego celu mundurek lub bluzę, zamiast trójkątnej chusty), utraty przytomności czy zatrzymania akcji serca. Poznały zasadę: widzę, czuję i słyszę- której znajomość bardzo pomaga przy sprawdzaniu czy nieptrzytomna osoba oddycha oraz dowiedziały się, jak tę czynność u nieprzytomnego sprawdzić inaczej.

 

boczn9krw3

 

krw5nr1

 

przyt22omdl6

 

Dzieci uczyły się, jak wykonać  opatrunek, ułożyć osobę nieprzytomną oddychającą w tzw.pozycji bezpiecznej, jak używać koca ratowniczego i wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.

 

mund7

 

Dowiedziały się takżę, że najważniejsze w takich sytuacjach oprócz pomocy drugiej osobie, jest bezpieczeństwo ratownika, a więc odpowiednio zabezpieczone miejsce i "widoczny ratujący" np: w  kamizelce oblaskowej, posiadający maseczkę do wykonania sztucznego oddychania czy rękawiczki jednorazowe.

 

ks07

 

 

Zbieramy karmę dla sokołowskiego schroniska!

 

 

DSC 071421 października panie Joanna Wasiluk oraz Joanna Hawryluk, a także Dominika- członek  Koła "Anioły Ze Szkoły", dostaczyły pierwszy, ogromny transport karmy dla zwierząt z sokołowskiego schroniska. Na miejscu czekał na nas pan Maciej, który opiekuje się pieskami, a podopieczni schroniska przywitali radosnym szczekaniem!

 

 

schr 1

 

Dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu i Wielkim Serduchom udało nam się zebrać ok. 30 worków 10 i 5 kg , 2- 20 kg, ok. 40 worków 1-2 kg, a także ogromną ilość małych i dużych puszek oraz pałek mięsnych, a także innych drobnych smakołyków. Ponadto w trakcie dyskoteki  uzbieraliśmy dzięki Waszej  na niej obecności- 400 zł. Za owe pieniążki również zostanie zakupiona karma i zawieziona do schroniska pod koniec października.

 

IMG 20161021 153314Klasa 2b 002

 

Dziękujemy Wszystkim BARDZO za dotychczasową pomoc i przypominamy, że akcja trwa do końca miesiąca!

 

schrsch43

schr 3

Wierszem Jana Brzechwy dzieci z klasy II e zachęcały kolegów i koleżanki ze szkoły oraz nauczycieli do udziału w naszej akcji, czyli zbiórce karmy dla zwierząt z sokołowskiego schroniska.
To wspaniała inicjatywa, której pomysłodawczynią była pani Katarzyna Pietrzak,
wychowawczyni naszych małych działaczy.

p46

 

Kolejnymi działaniami będą min. charytatywna dyskoteka (pomysłodawczyniami tej inicjatywy są Maja, Dominika i Gabrysia z klasy V c)
i konkursy plastyczne dla uczniów naszej szkoły.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu,  powoli zaczynamy  realizować nasz cel- czyli zebranie jak największej ilości karmy dla podopiecznych schroniska.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję. Karmę przynosimy do końca października.
A oto fotorelacja z pierwszego tygodnia zbiórki.

 

p48

 

p50


 Spotkanie z panem Jerzym i panią Pauliną- pracownikami Nadleśnictwa Sokołów.

les319 października klasy II uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach o lesie. Poprowadzili je zaprzyjaźnieni z nami pracownicy Nadleśnictwa Sokołów: pani Paulina Zgierun i pan Jerzy Tomczuk.

Zajęcia miały formę warsztatów, podczas których nasi podopieczni utrwalili wiedzę o warstwach lasu oraz ich mieszkańcach.  Dzieci wysłuchały pogadanki, dla której tłem była piękna prezentacja multimedialna o lesie, a następnie sprawdziły wiedzę,  korzystając z przygotowanych plansz z grami dydaktycznymi.

l2l44

Każda grupa wysłuchała także ciekawej opowieści pana Jerzego, o niezwykłym spotkaniu z łosiem i obejrzała zdjęcia z tego wydarzenia.

l686
Była to kolejna fascynująca lekcja przyrody, z którą serdecznie dziękujemy!

Film ze spotkania z łosiem znajdziecie na tej stronie: https://www.facebook.com/nadlesnictwo.sokolow/photos/pcb.969905716434683/969904753101446/?type=3

Fotogaleria: https://photos.google.com/share/AF1QipP4zxrNkCmWYn61n43deHRXnAi6Hhje4BL5z16soOUmD8WBVw1sYyDVWoHCvgwbSw?key=MVJrQ1dqbkE5d2NoVW1IY2oyT2F1V0NIdk5tM19nDSC683

p52

 

 

Sprzątanie Świata Polska 2016.

 


W piątek 16 września przyłączyliśmy się do akcji "Sprzątanie Świata -Polska 2016”.
23. edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegła pod hasłem: „Podaj dalej... drugie życie odpadów"
Fotorelacja z akcji na stronie:
https://photos.google.com/share/AF1QipMOzgKtnfC7sf8Hy2jNPL07BM1t3eMCyO1AGNqnGQHW4FQsfuR3ZtjqSgxs18agxg?key=b050QXNfaGhDZFNVMWJ6YXZ2cWdQSkJOdWsxbmhn

Głównym przesłaniem akcji było:

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
http://naszaziemia.pl/programy/sprzatanie-swiata/edycja-2016/

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy właściwej postawy! Nauczycielom opiekunom za sprawne przeprowadzenie działań, a przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo podopiecznych.

DSC 0435DSC 0399

DSC 0394

W tym roku zebraliśmy znaczniej mniej odpadów niż w poprzednich latach, co świadczy o większej świadomości i poszanowaniu dla środowiska u mieszkańców naszego miasta. Niestety były też miejsca, gdzie jak co roku znaleźliśmy dużą ilość odpadów, min. ulice: Bartoszowa, Siedlecka, Wojska Polskiego, Orzeszkowa, Andersa-parking i strona od cmentarza czy teren przy boisku szkolnym.  Były tam odpady pozostawine głównie przez dorosłych mieszkańców Sokołowa- rozmaite butelki, opony, kołpaki, części sprzętu AGD itp. 

DSC 0386DSC 0415

DSC 0404DSC 0408DSC 0402DSC 0423

A oto harmonogram działań oraz klasy i opiekunowie, którzy przyłączyli się do akcji w naszej szkole.

Klasa

Godzina/-y lekcyjna/-e

Ulica

Opiekunowie

II b

1

Zagajnik przy boisku szkolnym-trawiastym

A. Marchel

IV b

1-2

Bartoszowa- strona bez chodnikaaż do Św. Huberta

J. Hawryluk

III d

1 ?

Park im. PCK

I. Romanowska

II a

2-3

Os. Miłosna wewnętrzne ulice

J. Lisiecka

III c

2-3

Wojska Polskiego

 

B. Mlonek

I c

2-3

Teren szkoły- bez boiska trawiastego

I. Dębska,
E. Wojsław

VI d

3

Piłsudskiego bez chodnika(od Bartoszowej do Orzeszkowej)

M. Flazińska

IV a

3

Orzeszkowej- lewa strona

 

 

J. Hawryluk

I a

3

Polna, Polowa do ronda przy Siedleckiej

M. Malinowska

II e

3

Piłsudskiego- chodnik

K. Pietrzak

II d

3

Polna, Wiatraki

Ż. Czapska

V a

3

Powstańców Wielkopolskich

M. Wierzbicki + praktykant

II c

4

Park im. PCK

K. Ksionek

III e

4

Grunwaldzka- od sklepu Jabłonna

A. Sobieska

I d

4

Polna, parking przy szkole

A. Deoniziak

IV c

5

Bartoszowa /
przy ogrodzeniu cmentarza

M. Zielonka

IV d

5

Andersa w stronę Orzeszkowej, Monte Cassino

M. Flazińska

III b

5

Os. Spółdzielcza od strony szkoły

 

B. Paplińska

III a

5

Andersa- parking przy cmentarzu do Piłsudskiego

E. Wojsław

VI c

5,6

Siedlecka, Cicha, Komandora Romanowskiego

S. Wróblewski

VI a

5,6

Św. Huberta, Bartoszowa od przedszkola.

Z. Steć+ praktykant

DSC 0419