Lekcja z płazami

DSC 015929 października uczniowie klas IV b,IV c, V b, V c, V d, VI b oraz IV a wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach "Lekcji z płazami".
To już kolejne spotkanie z przedstawicielami królestwa świata zwierząt. Tym razem jednak wsłuchiwaliśmy się w informacje dotyczące przedstawicieli płazów.


Pan Karol z Agencji Klaps Art, który poprowadził dla naszych uczniów tę niecodzienną lekcję, opowiadał nam o gatunkach płazów występujących w Polsce i na świecie. Przekazał wiele ważnych informacji min:. o tym, że wszystkie płazy w Polsce są pod ochroną prawną oraz, że  należy je chronić i sznować, gdyż są nie tylko pożyteczne, ale uważane takżę za organizmywskaźnikowe- ich obecność świadczy o czystości środowiska; że przedstawiciele tej zmiennocieplnej gromady kręgowców dzielą się na trzy rzędy: ogoniaste, bezogonowe i beznogie. Pokazał nam także gatunki występujące w innych regionach świata oraz opowiedział o nich wile ciekawostek.

DSC 0152DSC 0134

Wytłumaczył dlaczego płazy bezogonowe: ropuchy, rzekotki, kumaki oraz żaby, nie mogą ruszać głową na boki i aby zobaczyć, co się dzieje za nimi, muszą zmienić położenie całego ciała. Pokazał szkielet żaby i wyjaśnił szczegóły budowy tej grupy kręgowców. Opowiedział, gdzie i dlaczego można spotkać płazy, jak się poruszają, odżywiają i rozmnażają oraz jak się bronią przed drapieżnikami.

DSC 0156DSC 0153

Odpowiedział na pytanie: dlaczego nie należy dotykać i niepokoić ropuchy? Pokazał nam największa ropuchę świata- Agę. Oprócz ropuchy Agi zwanej  także ropuchą olbrzymią. odpornej na brak wody i jadowitej, obejrzeliśmy rzekotki: azjatycką i australijską zwaną inaczej szmaragdową, o zmiennym ubarwieniu, kumaka, który w sytuacji zagrożenia pokazuje po brzusznej części ciała jaskrawy wzór- oglądany przez nas miał kolor czerwony, oraz salamandrę i traszkę - płazy ogoniaste.
Dodatkową atrakcją były odtwarzane przez pana Karola odgłosy naszych rodzimych gatunków płazów bezogonowych: żaby moczarowej, kumaka, rzekotki czy ropuchy.

Była to niezmiernie interesująca lekcja przyrody, podczas której poznaliśmy tę mało znaną grupę kręgowców.

Fotorelacja:

https://picasaweb.google.com/111103730061801697407/LekcjaZPAzami?authkey=Gv1sRgCLPnxtbZk9OVowE