Lekcja z płazami

DSC 015929 października uczniowie klas IV b,IV c, V b, V c, V d, VI b oraz IV a wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach "Lekcji z płazami".
To już kolejne spotkanie z przedstawicielami królestwa świata zwierząt. Tym razem jednak wsłuchiwaliśmy się w informacje dotyczące przedstawicieli płazów.


Pan Karol z Agencji Klaps Art, który poprowadziÅ‚ dla naszych uczniów tÄ™ niecodziennÄ… lekcjÄ™, opowiadaÅ‚ nam o gatunkach pÅ‚azów wystÄ™pujÄ…cych w Polsce i na Å›wiecie. PrzekazaÅ‚ wiele ważnych informacji min:. o tym, że wszystkie pÅ‚azy w Polsce sÄ… pod ochronÄ… prawnÄ… oraz, że  należy je chronić i sznować, gdyż sÄ… nie tylko pożyteczne, ale uważane takżę za organizmywskaźnikowe- ich obecność Å›wiadczy o czystoÅ›ci Å›rodowiska; że przedstawiciele tej zmiennocieplnej gromady krÄ™gowców dzielÄ… siÄ™ na trzy rzÄ™dy: ogoniaste, bezogonowe i beznogie. PokazaÅ‚ nam także gatunki wystÄ™pujÄ…ce w innych regionach Å›wiata oraz opowiedziaÅ‚ o nich wile ciekawostek.

DSC 0152DSC 0134

Wytłumaczył dlaczego płazy bezogonowe: ropuchy, rzekotki, kumaki oraz żaby, nie mogą ruszać głową na boki i aby zobaczyć, co się dzieje za nimi, muszą zmienić położenie całego ciała. Pokazał szkielet żaby i wyjaśnił szczegóły budowy tej grupy kręgowców. Opowiedział, gdzie i dlaczego można spotkać płazy, jak się poruszają, odżywiają i rozmnażają oraz jak się bronią przed drapieżnikami.

DSC 0156DSC 0153

OdpowiedziaÅ‚ na pytanie: dlaczego nie należy dotykać i niepokoić ropuchy? PokazaÅ‚ nam najwiÄ™ksza ropuchÄ™ Å›wiata- AgÄ™. Oprócz ropuchy Agi zwanej  także ropuchÄ… olbrzymiÄ…. odpornej na brak wody i jadowitej, obejrzeliÅ›my rzekotki: azjatyckÄ… i australijskÄ… zwanÄ… inaczej szmaragdowÄ…, o zmiennym ubarwieniu, kumaka, który w sytuacji zagrożenia pokazuje po brzusznej części ciaÅ‚a jaskrawy wzór- oglÄ…dany przez nas miaÅ‚ kolor czerwony, oraz salamandrÄ™ i traszkÄ™ - pÅ‚azy ogoniaste.
Dodatkową atrakcją były odtwarzane przez pana Karola odgłosy naszych rodzimych gatunków płazów bezogonowych: żaby moczarowej, kumaka, rzekotki czy ropuchy.

Była to niezmiernie interesująca lekcja przyrody, podczas której poznaliśmy tę mało znaną grupę kręgowców.

Fotorelacja:

https://picasaweb.google.com/111103730061801697407/LekcjaZPAzami?authkey=Gv1sRgCLPnxtbZk9OVowE