Drugoklasiści na wyprawie w Lesie Przeździeckim.

lP1020158

7 października klasa II e pod opieką wychowawczyni- pani Jolanty Uścińskiej oraz rodziców, wybrała się na zajęcia do lasu. Na miejscu przywitał ich grą na rogu myśliwskim zaprzyjaźniony leśniczy, pan Waldemar Szmurło. Dzięki niemu był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek.

Zgromadzone przy leśniczówce dzieci usłyszały legendę o świętym Hubercie patronie myśliwych i leśników, którego pięknie w drewnie wyrzeźbiona figura znajduje się przy leśniczówce.

I ruszyliśmy w las...

Pan leśniczy opowiadał o gatunkach drzew, które występują w naszym lesie najczęściej /sosna, świerk, dąb, modrzew, brzoza, olcha, jarzębina/. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie są rodzime /akacja, klon/. Bardzo zainteresowało nas pozyskiwanie nasion do hodowli drzew, taka droga „od nasionka do drzewa”. Nasz gospodarz mówił o znakowaniu drzew, także tych ściętych oraz czemu takie działanie służy.

Byliśmy zdziwieni, że w Lesie Przeździeckim występuje tyle gatunków zwierząt: lisy, zające, sarny, dziki, a nawet jenoty, jelenie i łosie. Sami zaobserwowaliśmy wiewiórkę, która przemieszczała się skacząc z drzewa na drzewo. A także nocne działanie bobra, który ściął drzewo na wysokości swych siekaczy, obgryzając je z dwóch stron, tworząc charakterystyczne cięcie w kształcie dwóch stożków stykających się ze sobą wierzchołkami. Drzewo tarasowało drogę, więc pomogaliśmy je zepchnąć na bok.

P1020232

Wiemy już, że trudno zobaczyć zwierzę w dzień, ale zimą można je wytropić po śladach.  Te na śniegu, są jak pieczątki na papierze. Widzieliśmy ambonę i miejsca dokarmiania leśnych mieszkańców. To ważny element pracy leśników i myśliwych, my także musimy o tym pamiętać, gdy za oknem będzie mroźno i zacznie padać śnieg!

Pan leśniczy mówił też o szkodnikach, ale nie tych zwierzęcych, tylko ludziach, którzy wyrzucają śmieci do lasu. My tak nie robimy! Las to dar natury, piękno podarowane nam do podziwiania, odpoczynku, ale i troski o nie.

Powoli spacer po lesie dobiegał końca. Nasz gospodarz zarządził sprawdzian wiadomości.

Wyszliśmy z niego obronną ręką, bo słuchaliśmy uważnie i umieliśmy odpowiedzieć na zadane pytania.

Wiemy, że lasy pokrywają ponad 30 % powierzchni Polski, a modrzew zrzuca igły na zimę. Umiemy rozpoznać brzozę po białej korze, dąb, olchę, akację, która przy listkach ma małe ciernie. Potrafimy wskazać i wyjaśnić, do czego służą budki lęgowe i dlaczego muszą być rozmieszczone w dużej odległości od siebie.

Za te i wiele innych ciekawych informacji bardzo dziękujemy !!!

Gdy wróciliśmy do leśniczówki, piekliśmy kiełbaski i chleb, bo towarzyszący nam rodzice rozpalili ogień /bardzo dziękujemy/. Było ciepło i przyjemnie, pomimo chłodu na dworze.

Na zakończenie wizyty w lesie Pan leśniczy podarował nam książki pt.”Łowiectwo”, które wykorzystamy na zajęciach edukacji przyrodniczej. Serdecznie pozdrawiamy!

klasa IIe z wychowawczynią

20151007 130828

Dziękujemy panu Waldkowi i Nadleśnictwu Sokołów za wspaniałą lekcję przyrody oraz mile spędzone chwile.

20151007 13052520151007 130659

P1020277P1020366lP1020355lP1020230